Kącik wspomnień PDF Drukuj Email
Wpisany przez Edyta Zdunek   
poniedziałek, 09 lipca 2018 07:21

 

Chęciny

Chęciny -17.10.2018r.

Wycieczka szkolna Kraków-Zakopane -Słowacja-Wieliczka

W dniach od 11 do 14 czerwca odbyła się wycieczka turystyczno - krajoznawcza na trasie Kraków - Zakopane - Słowacja - Wieliczka.

Wspólnie z koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej  w Brzezinach i Ostrówku w ciągu czterech dni poznawaliśmy zabytki kultury materialnej oraz atrakcje turystyczno - przyrodnicze Małopolski na trasie Kraków-Wieliczka-Zakopane oraz Słowacji.

 

Dzień 1. – Kraków

Wycieczka rozpoczęła się zbiórką o godzinie 3:15, gdzie po zabraniu uczniów z poszczególnych szkół wyruszyliśmy do Krakowa. Na miejsce dotarliśmy około godziny 11:00 dzięki umiejętnościom naszego wspaniałego kierowcy pana Marka.

Pod opieką przewodnika zwiedzaliśmy i poznawaliśmy zabytki Starego Miasta Krakowa.Zwiedzanie rozpoczęliśmy na Wawelu – wspaniałe wnętrza zamku królewskiego zrobiły na nas niesamowite wrażenie! Ponadto odwiedziliśmy groby wielkich Polaków i zobaczyliśmy Dzwon Zygmunta . Następnie udaliśmy się na starówkę, gdzie zwiedziliśmy między innymi kościół Mariacki z pięknym i misternie wykonanym ołtarzem Wita Stwosza, ColegiumMaius oraz Sukiennice i Stary Rynek. Po zakończeniu zwiedzania dostaliśmy trochę  czasu wolnego, który każdy mógł wykorzystać we własnym zakresie.

Wieczorem dojechaliśmy do Małego Cichego, gdzie zakwaterowaliśmy się w pensjonacie "Tatry", gdzie czekała na nas obiadokolacja.

 

Dla większości z nas noc przebiegała spokojnie.

Dzień 2. – Zakopane

 

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się pobudką o godzinie 7:00. Po śniadaniu i otrzymaniu suchego prowiantu autokar zabrał nas do Zakopanego. Ponieważ większość z nas odsypiała, podróż minęła szybko. Pod opieką przewodnika pana Bartka Kality wyruszyliśmy na Sarnią Skałę w Tatrach. Szczyt ten wznosi się pomiędzy dolinami Strążyską i Białego, po północnej stronie Giewontu, na wysokość 1377 m n.p.m.. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wylotu doliny Strążyskiej. Po półgodzinnej  wędrówce dotarliśmy na Polanę Strążyską. Giewont zazdrośnie chował swoje oblicze za chmurami ale już Mały Giewont był dość dobrze widoczny. Po krótkim odpoczynku, wyruszyliśmy Ścieżką nad Reglami w kierunku Czerwonej Przełęczy. Podejście było dość uciążliwie, trudności zwiększały mokre i śliskie kamienie leżące na szlaku. Wszyscy z radością powitali przełęcz z której już tylko 10 minut na szczyt Sarniej Skały. Lekka wspinaczka, niewielkie trudności nagrodzone pięknymi widokami zadowoliły wszystkich uczestników wycieczki. Schodziliśmy do Zakopanego piękną Doliną Białego. Urwiste wapienne zbocza, wijący się wśród skał potok, tworzyły niezapomniana scenerię. Po  pełnym wrażeń zejściu wszyscy udaliśmy się na spacer najbardziej reprezentacyjną ulicą Zakopanego – Krupówkami, gdzie  był czas na małe zakupy. Po powrocie do pensjonatu udaliśmy się na obiadokolację i po krótkim przepakowaniu udaliśmy się na baseny termalne „Bania”. Był to niezapomniany czas szaleństwa i relaksu.

Dzień 3. - Słowacja

Trzeciego dnia wybraliśmy się na wyprawę na Słowację, mijając po drodze Łysą Polanę. Pobyt u naszych sąsiadów rozpoczęliśmy od spaceru po tarasie widokowym  Ścieżka Koronami Drzew,która prowadzi bezpiecznie z ziemi aż do wysokości 24 metrów, bezpośrednio do koron drzew. Z najwyższego punktu widokowego o wysokości 32 metrów mogliśmy podziwiać panoramę Tatr. Trasa o łącznej długości 1234 m  wiedzie gatunkowo zróżnicowanym lasem, gdzie można zapoznać się z grupą chronionych zwierząt i roślin. Następnie przyszedł czas na zwiedzanie Jaskini Bielańskiej, gdzie mogliśmy podziwiać naciekowe wytwory skalne, jeziorka oraz stalagmity i inne formy jaskiniowych ozdób.  Pełni wrażeń wróciliśmy do pensjonatu, gdzie po obiadokolacji odbyła się dyskoteka.

Dzień 4. - Wieliczka

W godzinach porannych wyruszyliśmy  do Wieliczki, gdzie zeszliśmy 64 metry pod ziemię i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Schodząc za przewodnikiem coraz głębiej, zobaczyliśmy między innymi Kaplicę św. Kingi, jeziora solankowe i wielką komorę Michałowice. Opowiadania przewodnika tylko dodawały uroku pięknym grotom i korytarzom. Po wydostaniu się  na świat windą udaliśmy się  w stronę autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Cztery dni minęły bezpowrotnie.  Wycieczka stanowiła świetną okazję do lepszej integracji dzieci i młodzieży, a jednocześnie uczyła kultury czynnego wypoczynku, zachęcającej do poznawania naszych rodzimych zakątków przyrodniczo-historycznych. Wycieczka w tak niezwykłe miejsca pozostanie w pamięci młodych ludzi na długie lata. Wyjazd zorganizowały  panie Ilona Bocian i Edyta Zdunek,  a dodatkową opiekę nad dziećmi sprawowały panie Barbara Wójcicka  i MagdalenaCybul. Wszystkim dziękujemy za te chwile spędzone razem.

 


 

Choinka Szkolna 2011!


Tak bawiliśmy się podczas zabawy choinkowej :

 

 

 


Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2019 21:16