BIBLIOTEKA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Edyta Zdunek   
środa, 21 września 2016 20:08

 

 

 

 

 

 

„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka,

a biblioteka to świątynia jego myśli.” 
(M. T. Cicero)

 

Godziny pracy Biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2020/2021:

dzień godzina
poniedziałek 14:15-15.15
wtorek 8:40-9:35; 10:25-12:30;
środa 10:35-12:35
czwartek 7:40-8:40
piątek -

 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

 

 


W dniu 25.11.2020r. przedszkolaki z naszej szkoły  uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Zorganizowaniem tego dnia zajęły się panie Agata Sidor-Dzięcioł oraz Edyta Zdunek. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Z uwagi na ograniczenia sanitarno-epidemiologiczne dzieciaki, w tym dniu, nie mogły przynieść do przedszkola swojego misia więc tego dnia każde dziecko wybrało sobie z zasobów przedszkolnym przyjaciela- Misia, któremu nadało wymyślone przez siebie imię.

Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach m. in: „Jadą, jadą misie”, „Misie szare”, „Pluszowy miś”. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, misiowe tańce. Nie zabrakło również takich zabaw jak: zlizywanie miodku z talerzyka, zbieranie wykałaczek rękawicą kuchenną oraz wiele innych.  W tym magicznym dniu nawet na deser było to, co dzieci lubią najbardziej - czyli słodkie pierniczki, które same zostały  udekorowane przez dzieci. Coroczną tradycją było również odczytanie fragmentu książki pt. ,,Miś Uszatek”. Wspólne zabawy z misiami dostarczyły wszystkim uczestnikom niezwykłych przeżyć i emocji. To był naprawdę niezwykły i magiczny dzień pełen wrażeń.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

Od 17 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek   w życiu szkoły. W tym roku  świętowaliśmy pod hasłem: „Z książką Ci do twarzy”.

Z tej okazji biblioteka szkolna ogłosiła konkurs pt. „Przeczytałam, przeczytałem, przeczytaj i ty. Zachęć koleżankę, kolegę do przeczytania wybranej książki.” Prace zostały wyeksponowane na gazetce, a wynik konkursu poznamy wkrótce.


 

 

 

 

 

W dniach 7-11 września 2020 r. w naszej szkole po raz kolejny odbyła się dziewiąta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku poznawaliśmy Balladynę Juliusza Słowackiego. Do wspólnego czytania zostali zaproszeni wszyscy uczniowie klas (IV-VIII) wraz z nauczycielami  języka polskiego.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.



# ZDALNA BIBLIOTEKA


Biblioteka szkolna w tym trudnym czasie przeniosła się do świata online. Działa zdalnie i przez cały czas pod hasłem # zostań w domu pozostaje w kontakcie ze swoimi czytelnikami poprzez blog https://bibliotekaspleszkowice.blogspot.com//, stronę szkoły i media społecznościowe.

 

 

 


 

,,Dlaczego warto czytać książki?"


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem."

Kornel Makuszyński

11 marca 2020 roku Przyjaciółmi biblioteki szkolnej stali się pierwszoklasiści. Wszyscy wychowankowie zostali zapoznani z  regulaminem korzystania z biblioteki szkolnej oraz czytelni. Zajęcia biblioteczne wzbogacone zostały częścią artystyczną w wykonaniu uczniów klasy III. Uczniom zostały odczytane Prośby Książek. Nowi użytkownicy biblioteki złożyli ślubowanie czytelnicze, otrzymali karty biblioteczne oraz dyplomy i zakładki.

Lekcja biblioteczna zakończyła się uroczystym Pasowaniem na Czytelnika, wielką zakładką do książek.

Podczas Pasowania na Czytelnika bibliotekarza wspierały uczennice klasy IV: Lena Malesa oraz Zuzanna Zgierska – członkinie Koła Przyjaciół Biblioteki. Dziewczęta przeprowadziły konkursy czytelnicze oraz pomogły w organizacji całego przedsięwzięcia.

 

W mikołajki  został podsumowany szkolny konkurs "Exlibris Biblioteki Szkolnej".

Uczennica klasy VIII Julia Adameczek otrzymała nagrodę główną za I miejsce, Gabriela Misiarz II msc. oraz exaequo Lena Malesa i Zuzanna zgierska III msc. Gratulujemy zwycięzcom.

Praca nagrodzona

 

Narodowe czytanie- podziękowanie od Prezydenta

Za współtworzenie tegorocznej odsłony akcji "Narodowe Czytanie"nasza szkoła otrzymała list z podziękowaniami od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz okolicznościowy egzemplarz "Nowel polskich" podpisanych przez parę prezydencką.

Bardzo serdecznie dziękujemy.

Dzień Pluszowego Misia

26 listopada 2019r. w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Pluszowego Misia. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego przywitania i przedstawienia swojego ulubieńca. Został przeczytany również fragment książki "Kubuś Puchatek", którą dzieci bardzo lubią. W konkursie na najmniejszego misia nagrodę otrzymał Tymoteusz Sulej uczeń klasy i Mikołaj Pęksa z kl. III, a za  największego nagrodę otrzymała Maja Murgała z klasy III.

Jednak najwięcej emocji dostarczyło maluchom zjadanie miodku z talerzyka. Spotkanie zorganizowały panie: Agatę Sidor-Dzięcioł i  Edytę Zdunek

 

PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Masz ochotę stworzyć coś ładnego…

Weź udział w konkursie na Exlibris Biblioteki Szkolnej

Konkurs przeznaczony dla uczniów klas 4-8

Regulamin konkursu na Exlibris Biblioteki Szkolnej

10 września 2019 r. w naszej szkole po raz kolejny odbyła się ósma edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku poznawaliśmy polskie nowele. Do wspólnego czytania zostali zaproszeni wszyscy uczniowie klas (I-VIII) wraz z nauczycielami. Odczytane lektury były okazją do refleksji nad dziejami naszej ojczyzny.

– Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W tym roku do Narodowego Czytania  zaproponowane zostały utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Poszczególne klasy  czytały:

  1. Kl. I       Dym – Maria Konopnicka
  2. Kl. II   Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  3. Kl. III    Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  4. Kl. IV  Sachem – Henryk Sienkiewicz
  5. Kl. V      Katarynka – Bolesław Prus
  6. Kl. V I    Orka – Władysław Stanisław Reymont
  7. Kl. V II  Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
  8. Kl. VIII  Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Za rok na pewno przyłączymy się do kolejnej edycji.

 


 

 

Dla Niepodległej...

Biblioteka szkolna włączyła się w obchody rocznicy „100-lecia Odzyskania Niepodległości”.

Z tej okazji na korytarzu szkolnym została wykonana gazetka okolicznościowa, pokazano wystawkę bogatą książek, prezentującą postacie i fakty historyczne, które miały znaczący wpływ w odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Świąteczny akcent zarówno cieszy się wielkim zainteresowaniem uczniów i pracowników oraz przyciąga uwagę osób odwiedzających naszą szkołę.

 

W dniu 13.11.2018 r. przekazane zostały przez Panią Dyrektor Barbarę Kleszcz – Kaliszewską „Książki od Instytutu Pamięci Narodowej. Te książki mają za zadanie propagowanie najnowszej historii Polski.Oto one:

„Gdy zagrzmiał złoty róg...Powieść dla młodzieży z walk listopadowych 1918 r.

Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918–1989

A miało być tak pięknie… Historia Ewy i Jerzego Stolarskich

Generał Gustaw Orlicz-Dreszer 1889–1936

Twórca Niepodległej Józef Piłsudski 1867-1935

Czytelnictwo

Kto jest najważniejszy w bibliotece?

Bez obecności kogoś każda, nawet najlepiej wyposażona biblioteka jest martwa?

Czytelnik - to w bibliotece osoba najważniejsza!

 

 

W tym miejscu chcemy informować o wypożyczaniu książek w danym miesiącu i zwracać Waszą uwagę na fakt, które klasy zaglądają do naszej biblioteki najczęściej.

 

1. Najlepiej czytające klasy w miesiącu:

Miesiąc

/klasa

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

 

IX

- 4 9 7 9 10 2 6

X

- 35 5 11 5 4 6 1

XI

- 23 12 19 16 0 1 1

XII

- 19 11 13 1 2 6 9

I

- 10 21 17 14 8 10 6

1 półrocze








II

21 13 12 8 9 1 2 1

III

22 10 11 9 13 4 9 0

IV

6 2 7 5 0 1 0 9

V

4

5

8

8

10

3

1

9

VI

7 1 1 5 0 3 2 0

r.szk

60

122

97

102

77

36

39

42

Październik to miesiąc, w którym wszystkie biblioteki szkolne na całym świecie i ich czytelnicy obchodzą swoje święto. Książka to dopiero początek. Pod takim hasłem obchodziliśmy w naszej bibliotece Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W ramach obchodów zostały przeprowadzone lekcje biblioteczne. Celem akcji było zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, zwizualizowanie pasji czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych i propagowanie „mody na czytanie”. W bibliotece została przeprowadzona akcja "Przyłapani na czytaniu".

 


Narodowe Czytanie będzie połączone z lokalną uroczystością poświęconą otwarciu przystani kajakowej w Leszkowicach. Wydarzenie o charakterze plenerowym będzie miało miejsce nad rzeką Wieprz. Uczniowie oraz zaproszeni goście odczytają przygotowane fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Na lekcjach języka polskiego oraz zajęciach pozalekcyjnych uczniowie opracują materiały i wykonają gazetkę informacyjną poświęconą autorowi i bohaterom powieści, a także przygotują scenografię i oprawę muzyczną dla akcji. Zapraszamy.

Szkolna Biblioteka otrzymała od Prezydenta RP Andrzeja Dudy podziękowanie za udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Wraz z listem przesłany został okolicznościowy egzemplarz lektury czytanej w tym roku – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego ze specjalną dedykacją Pary Prezydenckiej. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali tegoroczną akcję i wzięli w niej udział. Kolejna edycja Narodowego Czytania odbędzie się we wrześniu 2019 roku ...

Nauczyciel języka polskiego, Wioletta Wierzbicka

Bibliotekarz, Edyta Zdunek

Narodowe Czytanie w Naszej Szkole

Nasza szkoła włączyła się do akcji Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W dniu 19.09.2018r. dołączyliśmy do wielkiej rzeszy uczestników tego przedsięwzięcia. Na początku spotkania krótko wprowadzono uczniów w tematykę utworu. Fragmenty powieści były czytane przez nauczycieli, uczniów naszej szkoły. Uroczysty charakter spotkania z lekturą podkreśliła specjalnie przygotowana na tę okoliczność dekoracja, która nawiązywała swoją symboliką do 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Akcja Narodowego Czytania 2018 została rozpropagowana wśród szkolnej społeczności poprzez plakaty informacyjne.

 

 

 

 

7 czerwca czterdzieścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”.

 

 


 



POSŁUCHAJ LEKTUR

Godziny pracy Biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2017/2018:

 

dzień godzina
poniedziałek 12:25-13.10
wtorek 9:25-10:20
środa 7:35-9:35
czwartek 8:35-9:35, 10:25-11:25
piątek 10:25-10:50

 

 

Rozwój Internetu i postępująca cyfryzacja oznaczać powinny łatwiejszy dostęp do klasycznych dzieł polskiej i światowej literatury. Portal Lektury.gov.pl to nowe narzędzie ułatwiające zapoznawanie się z utworami literackimi będącymi na liście lektur szkolnych.

Serwis Lektury.gov.pl to realizacja postulatu budowy otwartych, dostępnych i przyjaznych cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych. Projekt został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Rozwoju, oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki tej inicjatywie lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.

Serwis powstał przede wszystkim z myślą o uczniach i studentach, nauczycielach i wykładowcach, ale zachęcamy do korzystania z niego wszystkich, którzy chcą poznać lub przypomnieć sobie najważniejsze dzieła literatury polskiej i światowej.

W zbiorach Wolnych Lektur są również audiobooki (książki „mówione”), czytane przez znanych aktorów. Można ich słuchać m.in. w formacie mp3 (na laptopie, komputerze, w telefonie komórkowym) i daisy, który jest dostosowany do potrzeb osób słabowidzących. Warto podkreślić, że wszystkie utwory, którą są zamieszczone w tej bibliotece można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać i „ściągać” na komputer. Można także udostępniać je innym i cytować. To nie wszystkie zalety Wolnych Lektur. Na stronie internetowej użytkownik znajdzie także informacje o autorach, gatunkach i epokach literackich. Wszystkie utwory zostały również pogrupowane w motywy i tematy. Można także czytać tekst w dwóch językach równocześnie dzięki specjalnemu czytnikowi.

Wszystkich uczniów, którzy nie znaleźli lektury szkolnej na regałach bibliotecznych (bo „wszystkie egzemplarze już są wypożyczone”), oraz miłośników literatury i sztuki, którzy chcieliby skorzystać z darmowych e-booków.

Zachęcamy do odwiedzenia http://lektury.gov.pl/

 


Czytelnictwo

Kto jest najważniejszy w bibliotece?

Bez obecności kogoś każda, nawet najlepiej wyposażona biblioteka jest martwa?

Czytelnik - to w bibliotece osoba najważniejsza!

 

 

W tym miejscu chcemy informować o wypożyczaniu książek w danym miesiącu i zwracać Waszą uwagę na fakt, które klasy zaglądają do naszej biblioteki najczęściej.

 

1. Najlepiej czytające klasy w miesiącu:

Miesiąc

/klasa

I

II

III

IV

V

VI

VII

IX

- 4 15 5 11 5 7

X

14 2 14 2 3 2 0

XI

20 12 9 10 10 2 2

XII

4 1 3 5 3 0 1

I

6 12 6 5 8 1 1

1 półrocze

44 31 47 27 35 10 11

II

9 10 13 20 2 7 1

III

18 13 4 18 11 0 0

IV

4 10 14 11 2 0 1

V

14

9

11

8

12

0

4

VI

1 2 15 3 0 2 0

r.szk

 

 

 

 

 

 

 

 


 

GRA W SZACHY W BIBLIOTECE

W  szkolnej bibliotece zagościła gra w szachy.  Szachy uczą logicznego i strategicznego myślenia, cierpliwości,  a także pobudzają kreatywność i wyobraźnię. Są doskonałym przygotowaniem do zajęć matematycznych przez zabawę.

Do biblioteki uczniowie przychodzą  w wolnych chwilach nie tylko po książki ale także pograć w szachy i warcaby. Chętnie uczą swoich rówieśników.

Podczas Mikołajek szkolnych opiekun SKO przekazał prezent dla miłośników gry w szachy, który został zakupiony z funduszy otrzymanych w ramach wygranej.

Gram w szachy

 


W naszej bibliotece znajduje się przeszło 3 tysiące woluminów. Mamy wiele pozycji z zakresu literatury dla dzieci i młodzieży, lektury, książki popularnonaukowe. Ale zbiory biblioteki to nie tylko książki, to także czasopisma, multimedia (płyty CD, płyty DVD, kasety Video, programy i gry edukacyjne).

 

Zbiory są rozmieszczone w następujących działach:

1. Literatura piękna dla dzieci i młodzieży:

2. Literatura piękna dla dorosłych.

3. Księgozbiór podręczny.

4. Literatura popularnonaukowa

 

Wyodrębniona została również wideoteka szkolna i dział podręczników szkolnych. W bibliotece gromadzone są również dokumenty z prawa oświatowego oraz dokumenty wewnątrzszkolne, które posegregowane są w odpowiednich teczkach tematycznych.

 


 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Dnia 26 stycznia 2018r.  uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkoły Podstawowej im. Dywizjonu 301 w Leszkowicach.

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowy czas, a pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana. Pani bibliotekarka poinformowała dzieci jak szanować książki, zapoznała z regulaminem wypożyczania i jak korzystać ze zbiorów biblioteki. Dzieci doskonale zdawały sobie sprawę z tego, jakie prośby mają książki.

Podczas pasowania uczniowie klas starszych wprowadzili swoich młodszych kolegów w świat książek inscenizacją  pod kierunkiem bibliotekarki Edyty Zdunek.

Następnie odbyło się pasowanie na czytelnika. Dzieci skupione i poważne uroczyście przyrzekały, że będą kochać i szanować książki. Na koniec uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy z rąk pani dyrektor Barbary Kleszcz - Kaliszewskiej i zakładki do książek.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy z nich będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

 

Książki są najlepszym przyjacielem człowieka: ponieważ czytamy je tylko wtedy, kiedy mamy na to ochotę, a one milczą, kiedy myślimy o czymś innym. Zawsze dają i nigdy o nic nie proszą.

(Baron von Muunchhausen)

 

 


 

Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole


24 listopada 2017r. w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły. Na korytarzach  zrobiło się kolorowo i „misiowo". Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach. Głównym punktem obchodów „misiowego święta” było spotkanie zorganizowane przez p. Agatę Sidor-Dzięcioł i p. Edytę Zdunek, które w tym dniu przemieniły górny korytarz  w „Misiową Krainę”. Podczas uroczystości dzieci miały okazję poznać historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki...

Przypomnijmy, że Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. W czasie „misiowego przyjęcia” dodatkową atrakcją dla najmłodszych członków społeczności uczniowskiej było wykonanie przez uczniów kl. 0 plakatów misia oraz przyjaciół Kubusia Puchatka, które przyozdobiły korytarz szkolny. Dzieci zaśpiewały wspólnie piosenki: „Pokochaj pluszowego misia”, „Jadą, jadą misie”.

Jednak najwięcej emocji dostarczyły maluchom „misiowe konkurencje”, czyli: zjadanie miodku z talerzyka oraz przenoszenie patyczków w „misiowej rękawiczce”. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali „małe co nieco” w postaci słodkości. Został również rozstrzygnięty konkurs na najmniejszego i najmniejszego misa. Ten dzień był nie tylko okazją do świetnej zabawy, lecz także służył promocji czytelnictwa. Uczniowie zostali zachęceni do przeczytania książki pt „ Kubuś Puchatek

 

Trzy tygodnie wcześniej, jako wstęp do obchodów "PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH" został ogłoszony - konkurs dla uczniów klas 4-7 pt. "Cała prawda o czytaniu" na wiersz lub hasło reklamujące książkę, bibliotekę lub czytanie, którego wyniki są następujące:

I msc. Milena Kozłowska kl. VI

II msc. Aleksandra Kozłowska IV

II msc. Dominik Domański IV

Konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3, promujący książkę i czytelnictwo. Wyniki są następujące:

I msc. Mikołaj Pęksa kl. I

II msc. Wioletta Kiełczykowska kl. III

II msc. Izabela Kępa kl. III

Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w wyżej wymienionych konkursach zostali nagrodzeni przez bibliotekarkę Edytę Zdunek.

 

Ogłoszona została również akcja podaruj książce drugie życie, która cieszyła się sporym zainteresowaniem. Uczniowie przekazali do szkolnej biblioteki ponad 50 książek. Darczyńcami zostali: Gabriela Kępa, Izabela Kępa, Wioletta Kiełczykowska, Kinga Misiarz, Roksana Cieniuch, Karol Grzeszczak i Hubert Zdunek. Sponsorem nagród była Szkolna Kasa Oszczędności działająca w naszej szkole.

Konkurs "Moja przygoda w szkolnej bibliotece ze znanym lublinianinem"

 

30 listopada w Szkole Podstawowej nr 10 w Lublinie odbyło się rozstrzygnięcie IV Wojewódzkiego Konkursu Literacko – Plastycznego Poświęconego Bibliotekom Szkolnym Moja przygoda w szkolnej bibliotece. Gabriela Misiarz - uczennica z klasy IV zdobyła nagrodę w tym konkursie odwołując się do sylwetki Józefa Czechowicza i wywalczyła zaszczytne pierwsze miejsce w kategorii plastycznej klas czwartych.  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


 

 

 

"Czytaj! Zobacz więcej" to wspólny projekt Bibliocreatio i Biblioteki UW. Film z udziałem pisarzy, artystów, ludzi kultury i sztuki wyprodukowało MyWorks Studio. „Czytaj! Zobacz więcej" -- to kampania społeczna, której celem jest zmiana wizerunku książki. Czytanie to przyjemność i dobra zabawa, co w przewrotny sposób, żonglując stereotypami na skraju absurdu, pokazują zaangażowani w akcję pisarze, dziennikarze i artyści. Polacy podobno nie czytają, ale spróbujmy im tego zabronić! Dołącz na Facebooku: www.facebook.com/CzytajZobaczWiecej

 

http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/kryteria

http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/madra-szkola-czyta-dzieciom

 

FILM


 

 

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

"Cała prawda o czytaniu"- konkurs

dla uczniów klas 4-7

na wiersz lub hasło reklamujące książkę, bibliotekę lub czytanie.

 

Termin składania prac 27.10.2017 r.

 

Prace uczniów

Klasa 6

 

Biblioteka fajna sprawa, bo czytanie to zabawa.

Aleksandra Dzięcioł

 

W twojej szkole jest jedno magiczne miejsce.

Tam, gdzie jest ogromny zbiór wiedzy

Tam, gdzie kreatywnych pomysłów cała jest kopalnia.

Tam gdzie czekają na ciebie zadania…

 

To magiczne miejsce to Szkolna Biblioteka.

 

W tej krainie mieszka: Pan Kleks, Pan Tadeusz może i Dziady.

Tam się wiele pisarzy rozwijało,

I na otwarcie z zapałem czekało.

 

Bierz z nich przykład koleżanko, kolego,

Może i dla ciebie znajdzie się coś wspaniałego…

Milena Kozłowska, kl. VI

 

 

Biblioteka fajna jest,

Z nią zdasz każdy z polskiego test.

Julia Adameczek kl.VI

 

 

 

Biblioteka Cię tu wita,

Bo czytanie to sprawa znakomita.

Kinga Supryn kl.VI

 

 

Stamtąd pomysłów wiele,

Możesz sięgnąć po Wyspiańskiego  ,,Wesele”.

Lektury szkolne znajdziesz tam,

Przeniesiesz się w marzeń stan.

Nowe wyrazy poznasz, wiele znaczeń nowych,

Zajrzysz do swoich snów kolorowych , i wystrzałowych.

Czeka na ciebie książek stos,

Dzięki nim będziesz sztos.

Amelia Ligęza

Julia Kirylak

Czytanie książek, fajna sprawa, dla nas wszystkich to zabawa. Książkę w rękę, na krzesło skok, Czytanie książek to jest to!

Nikol Wac, Łucja Malesa

Każda książka Cię wspaniale wita,

Żebyś miło ją przeczytał.

Martyna Celińska

Biblioteka fajna jest,

Są tam książki dla każdego i dla ciebie też kolego.

Są tam książki przygodowe i baśniowe nawet takie

Kolorowe.

Przychodź więc do biblioteki i książkami ty się ciesz,

Szczęście niech przyniosą Ci.

Adrianna Praczyk

 

 

Klasa 6

 

Biblioteka fajna sprawa, bo czytanie to zabawa.

Aleksandra Dzięcioł

 

W twojej szkole jest jedno magiczne miejsce.

Tam, gdzie jest ogromny zbiór wiedzy

Tam, gdzie kreatywnych pomysłów cała jest kopalnia.

Tam gdzie czekają na ciebie zadania…

 

To magiczne miejsce to Szkolna Biblioteka…

 

W tej krainie mieszka: Pan Kleks, Pan Tadeusz może i Dziady.

Tam się wiele pisarzy rozwijało,

I na otwarcie z zapałem czekało.

 

Bierz z nich przykład koleżanko, kolego,

Może i dla ciebie znajdzie się coś wspaniałego…

Milena Kozłowska, kl. VI

 

 

Biblioteka fajna jest,

Z nią zdasz każdy z polskiego test.

Julia Adameczek kl.VI

 

 

 

Biblioteka Cię tu wita,

Bo czytanie to sprawa znakomita.

Kinga Supryn kl.VI

 

Biblioteka fajna sprawa,

Czytanie książek to zabawa.

Jeśli są otwarte drzwi,

Biegnij do biblioteki wypożyczyć książki w mig.

Hubert Zdunek

Gdy biblioteka jest otwarta

To w niej wielka jest zabawa.

Każda książka jest też fajna,

Wszystkie dzieciaki czytają ją.

Mikołaj Sapieja, Oskar Grzegorczyk, Kacper Polak

Kl 4

Bibliotek to fajna sprawa , bo to super zabawa. W głowie książkę fajną mam , więc duża wyrazów znam.

Kępa Gabrysia

Biblioteka dobra sprawa , bo gdy czytam to jest świetna zabawa!

Sadło Mateusz

Biblioteka to dobra sprawa, bo czytanie książek to genialna sprawa.

Błażej Osek

 

Biblioteka święto ma więc się bawić chcę co dnia.

Iga Włodarczyk

 

Biblioteka miejsce w naszej szkole ma i przychodzę do Niej każdego dnia.

Zuzanna  Wiśniewska

 

Biblioteka fajna jest dlatego świętujemy na Jej cześć.

Dominik Domański

 

Czytanie to super sprawa, bo to ekstra zabawa. Zabawy nadszedł koniec bo październikowy miesiąc w bibliotece tuż, tuż.

Gabriela Misiarz

 

Biblioteka urodziny ma,  świętujemy raz i dwa.

Hubert Karczewski

 

W bibliotece jest pełno książek, a w każdej oddzielnej książce jest inna wciągająca opowieść. Akademia Pana Kleksa, Pięciopsiaczki, Pinokio, W pustyni i puszczy i wiele innych. Wypożycz jedną, zacznij czytać, a nie będziesz mógł się od niej oderwać. Będziesz się czuć tak, jak byś był w tej książce. Oto jest magia książek.

Aleksandra Kozłowska

 

 

 

 

 

 

Wykonaj plakat promujący książkę i czytelnictwo

- konkurs dla uczniów klas 1-3

 

Termin składania prac 27.10.2017 r.

UWAGA!!!

W ZWIĄZKU Z PAŹDZIERNIKIEM MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH RUSZA KOLEJNA EDYCJA:

W każdy czwartek o godzinie 945 rusza

 

Głośne czytanie Tuwima– dla uczniów klas I – III;

miejsce - klasa I

 

przyjdź i posłuchaj:)

„Wesele” w Leszkowicach tak jak w Bronowicach

ta chałupa rozświecona,

grająca muzyką w noc ciemną,

wydała mi się arcyprzyjemną,

jako arka, na kształt czarów łodzi,

Po raz drugi wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu, akcji pod patronatem Prezydenta RP.

Tym razem lekturą był dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Uczniowie na lekcjach języka polskiego zostali zapoznani z treścią dzieła i twórczością autora. Zebrane materiały posłużyły do wykonania gazetek oraz plakatów. Opracowany program zakładał, że odczytanie wybranych scen odbędzie się na skwerku przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Grupa najbardziej aktywnych wcieliła się w osoby dramatu i często z wielkim przekonaniem dokonała interpretacji swoich kwestii. Entuzjazm słuchaczy wzbudzały dialogi dotyczące uczuć i flirtów. Sporym wyzwaniem dla młodzieży okazała się gwara.

Kolejne Narodowe Czytanie za rok – już czekamy jakie dzieło zostanie wybrane.


Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

 

Dnia 8 maja 2017r.  w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

W Polsce ten dzień obchodzony jest corocznie już od 1985 r. To czas, który jest symbolem pracy bibliotekarzy jak i świętem refleksji o tożsamości bibliotek i ich roli w budowaniu dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji nauczycielka biblioteki szkolnej zorganizowała konkurs plastyczny pt.” Projekt okładki mojej ulubionej książki”.

W kat. Klas I-III nagrodzeni zostali:

I msc. Gabriela Kępa kl. III

II msc. Izabela Kępa kl. II

I II msc. Zuzanna Zgierska kl. I

W kat. Klas IV-VI nagrodzeni zostali:

I msc. Julia Adameczek  i Milena Kozłowska z kl. V

 


 

 

Spotkanie autorskie z Anną Onichimowską

Gminna Biblioteka Publiczna w Ostrówku-Kolonii zaprasza na spotkanie autorskie z Panią Anną Onichimowską.

Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia 2017 r. o godz. 9:00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ostrówku-Kolonii.

Galeria ze spotkania




Dla Rodziców

Wpływ czytania dzieciom na ich rozwój intelektualny i emocjonalny

Bardzo ważne jest abyśmy czytali dzieciom codziennie.
Zachęcajmy dzieci również do tego aby czytały same. Z obserwacji ich aktywności w bibliotece szkolnej wynika, że lubią spędzać czas z książką. Niekoniecznie jest to bajka. Już najmłodsi pytają i sięgają po  albumy o historii, atlasy zwierząt, książki astronomiczne, o sporcie a nawet kucharskie. Dzieci lubią prześcigać się w tym, kto więcej przeczytał a także porozmawiać o wspólnie przeczytanej książce. To od nas dorosłych zależy czy podtrzymamy potrzebę obcowania z książką, czy ją zbagatelizujemy a przez to zubożymy jego świat, bo kto czyta książki żyje podwójnie.

Kilka porad o tym, jak uczyć dziecko czytać:
http://zwierciadlo.pl/2013/dziecko-2/dziecko-ksiazki/poczytam-sobie-mamo/2

Siedemnaście zalet czytania książki
Siedemnaście zalet książki dla dzieci opracowała Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej. Nie ma w nich nic specjalnie odkrywczego, ale jak zauważył Juliusz Wasilewski - redaktor naczelny "Biblioteki w Szkole" - "przypominają o pewnych elementarnych sprawach, podstawowych prawdach związanych z funkcjami książki, literatury, czytelnictwa.
Warto je poznać.
  1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
  2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza    naszą świadomość i nasz świat.
  3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
  4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
  5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
  6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
  7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
  8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
  9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.
  10. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.
  11. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
  12. Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.
  13. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ja wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.
  14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.
  15. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.
  16. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą - nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.
  17. Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom... Literaturę dziecięcą można również eksportować przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.
Gminna Biblioteka Publiczna w Łukowie otrzymała od Prezydenta RP Andrzeja Dudy podziękowanie za udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Wraz z listem przesłany został okolicznościowy egzemplarz lektury czytanej w tym roku – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego ze specjalną dedykacją Pary Prezydenckiej. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali tegoroczną akcję i wzięli w niej udział. Kolejna edycja Narodowego Czytania odbędzie się we wrześniu 2019 roku ...

Poprawiony: poniedziałek, 30 listopada 2020 16:56